Segregacja odpadów (tekstylia) – nowy obowiązek od 1 stycznia 2025 r.

Zużyta czy nieprzydatna odzież, ale także tekstylia domowe czyli zbędne lub zużyte buty, koce, pościel, zasłony, obrusy, dywany itp. muszą być segregowane jako odrębny odpad.  Gmina Nieporęt w Regulaminie utrzymania czystości i porządku już kilka lat temu wprowadziła obowiązek segregowania odpadów tekstyliów i odzieży. Specjalny pojemnik na tego typu odpady znajduje się w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Małołęckiej. I tak dla orientacji w 2023 r. na terenie naszej gminy zebrano tylko 4,34 tony odpadów tekstyliów – to zaledwie 26 dkg na osobę rocznie! To pokazuje, że pomimo obowiązku, dziś odpady te najczęściej trafiają do odpadów zmieszanych, a stamtąd do spalarni. A mogłyby one zyskać „drugie życie” i posłużyć nam dłużej. Co możemy i powinniśmy w tym celu zrobić?

·       Jeśli ubrania/tekstylia  nie są bardzo zniszczone ani poplamione to możemy przekazać je potrzebującym. Dzięki temu zalegające nam w szafie rzeczy komuś się przydadzą. 

·       Można poszukać specjalnie oznakowanych pojemników na używaną odzież,  z których umieszczone tam ubrania trafią później do sortowni i część zyska nowy dom.

·       Resztę zawieźmy na PSZOK.

Tekstylia w dobrym stanie mogą jeszcze się komuś przydać, a odzież w nieco gorszej kondycji ma szansę zostać przetworzona na biopaliwo. Tu ciekawostka, do tego celu idealnie nadają się rajstopy z lycry.

Prawidłowa segregacja odpadów jest podstawą dbania o otaczające nas środowisko, które w dużej mierze jest zanieczyszczane poprzez nasze złe nawyki. Wrzucanie śmieci do odpowiednich oznakowanych pojemników nie jest niczym trudnym i ma ogromne znaczenie.

To szansa na ich „drugie życie”. Część produktów, z których korzystamy na co dzień, może pochodzić z odzysku, w tym: tkaniny z przetworzonych tworzyw sztucznych, papier,  czy torby – reklamówki.