Zmiany w obsłudze rejestru CEIDG i nowe wzory formularzy
Informujemy, że od 13 grudnia 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza zmiany w obsłudze rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Do najważniejszych zmian należą:
- Przeniesienie usług elektronicznych dla przedsiębiorców, tj. usługi założenia działalności gospodarczej, zmiany danych, zawieszenia, wznowienia i zamknięcia działalności gospodarczej ze strony ceidg.gov.pl na serwis biznes.gov.pl,
- Wprowadzenie nowych wzorów formularzy, instrukcji oraz zaświadczeń.
Integracja serwisów CEIDG i Biznes.gov.pl jest jednym z efektów projektu UE pt.: „Konto przedsiębiorcy – usługi online dla firm w jednym miejscu”, którego celem jest uproszczenie formalności podczas zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jego celem jest ułatwienie firmom dostępu do niezbędnych informacji i e-usług, bez potrzeby rejestracji w kilku serwisach.
Już dziś przedsiębiorca, który posiada lub założy konto na Biznes.gov.pl, może w nim sprawdzić swój wpis do rejestru CEIDG i dokonać zmian we wpisie bez potrzeby odwiedzania rejestru ceidg.gov.pl. Dzięki tej zmianie przedsiębiorca zyska jedno Konto do sprawdzania powiadomień, statusów i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również tych, które dotyczą rejestru CEIDG.
źródło: Zespół biznes.gov.pl
WAŻNE
Wszystkie wnioski złożone przez przedsiębiorcę w formie:
• papierowej – jeżeli urzędnik zaczął wprowadzać wniosek 10.12.2021 r. (do godz. 14.00) i go nie podpisał, to wniosek zostanie usunięty i urzędnik będzie musiał 13.12.2021 r. wprowadzić go ponownie do systemu (na nowej wersji wniosku),
• online (wnioski w systemie Biznes.gov.pl oznaczone jako „podpisz w urzędzie”) jeżeli przedsiębiorca nie zdążył go podpisać w urzędzie do 10.12.2021 r. (do godz. 14.00), to urzędnik nie będzie go mógł odnaleźć w Aplikacji urzędnika – wnioski te zostaną usunięte. W takiej sytuacji przedsiębiorca po 13.12.2021 r. powinien jeszcze raz wypełnić wniosek CEIDG-1.
Wnioski podpisane 10.12.2021 r. przez przedsiębiorcę lub urzędnika będą przetwarzane przez system bez zmian i zgodnie z kolejnością złożenia.
Przedsiębiorca, tak jak do tej pory będzie mógł rozpocząć proces zakładania działalności gospodarczej wypełniając kreator elektroniczny, następnie wygenerować kod, który poda w urzędzie, by razem z urzędnikiem dokończyć proces rejestracji działalności.
Wniosek online (zwany przez urzędników „roboczym”) będzie dostępny dla usługi założenia działalności gospodarczej. Nie będzie natomiast takiej możliwości przy usłudze zmiany wpisu w CEIDG.