Przypadki wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego!
W ostatnich miesiącach niepokojąco rośnie liczba przypadków wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego. Dotychczas wykryto 102 przypadki tej groźnej, zakaźniej choroby, nie tylko u zwierząt wolno żyjących m.in.: lisów, saren, nietoperzy, ale również u zwierząt domowych np. kotów. Stąd istnieje potrzeba pilnych działań informacyjnych. W ciągu ostatnich miesięcy wirus rozprzestrzenił się w 9 powiatach województwa mazowieckiego i wciąż odnotowywane są nowe przypadki.
Na początku 2022 roku Wojewoda Mazowiecki i Mazowiecki Kurator Oświaty planują przeprowadzenie akcji edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży o zagrożeniach dla zdrowia i życia człowieka, wynikających z rozprzestrzenienia się w województwie mazowieckim wirusa wścieklizny u zwierząt.
Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji epizootycznej, związanej z potwierdzonymi przypadkami wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego, znajdują się na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, pod linkiem – https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego
Zachęcamy również do obserwowania profilu Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z siedzibą w Siedlcach, gdzie znajdują się bieżące informacje o sytuacji epizootycznej na terenie województwa mazowieckiego – https://www.facebook.com/WeterynariaSiedlce/
Jednocześnie przypominamy, że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.