Dolna Banja

Dolna Banja

Dolna Banja – Bułgaria

Dołna Banja (bułg. Долна баня) – miasto w południowo-zachodniej Bułgarii, w obwodzie sofijskim. Jest oddalone 75 km od Sofii i Płowdiwu, położone jest na północno-wschodnich stokach w gór Riła, odpowiednio 18 i 30 km od ośrodków narciarskich w Borowcu i Samokowie. Dołna banja jest znana głównie z gorących źródeł osiągających temperaturę 56,3 stopni C, wykorzystywanych już przez starożytnych Rzymian. Okolice miasta to region turystyczny, występują tu liczne gospodarstwa agroturystyczne i szlaki turystyczne. Łatwo dostępną rozrywką jest tu wspinaczka i jazda na nartach po tutejszych górach.

Więcej informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

Odnośnik do strony internetowej miasta Dolna Banja (w języku bułgarskim).

Strážske  – Słowacja

widok na Strážske

widok na Strážske

Strážske – miasto we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, liczy 4500 mieszkańców (2006).

 

 

 

Więcej informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

/https://strazske.sk/

 

Drahanska Vrchovina- Republika Czeska

Związek gmin Wyżyny Drahańskiej

Wyżyna Drahańska (czes. Drahanská vrchovina) – mezoregion w obrębie Masywu Czeskiego, leżący we wschodniej części Wyżyny Czeskomorawskiej, w obrębie Wyżyny Brneńskiej, na Morawach. Nazwa pochodzi od miejscowości Drahany.

http://www.drahanska-vrchovina.cz/zdravy-mikroregion

Więcej informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

Kolegiata Dobre Miasta

Kolegiata w Dobrym Miasście

Dobre Miasto

Dobre Miasto – miasto na Warmii w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobre Miasto. Ośrodek usługowy i przemysłowy na Pojezierzu Olsztyńskim nad Łyną, ok. 25 km na północ od Olsztyna. Jedno z miast aglomeracji olsztyńskiej.
Według danych z 30 czerwca 2012 miasto miało 10 671 mieszkańców.

Więcej informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

Odnośnik do strony internetowej miasta Dobre Miasto

Opisy i zdjęcia pochodzą z wolnej encyklopedii internetowej pl.wikipedia.org

 

Gmina Szemud

Gmina Szemud (kasz. Szemôłd; do 1954 gmina Wielki Donimierz) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim. Wschodnia część gminy znajduje się na obszarze aglomeracji trójmiejskiej. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
W skład gminy wchodzą 23 sołectwa: Będargowo, Bojano, Częstkowo, Dobrzewino, Donimierz, Głazica, Grabowiec, Jeleńska Huta, Kamień, Karczemki, Kieleńska Huta, Kielno, Koleczkowo, Kowalewo, Leśno, Łebieńska Huta, Łebno, Przetoczyno, Rębiska, Szemud, Szemudzka Huta, Warzno, Zęblewo.
Siedziba gminy to Szemud. Według danych z 31 grudnia 2023[1] gminę zamieszkiwało 21 622 osób.
Gmina jest gminą dwujęzyczną – według danych pochodzących ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, 26,3% ludności gminy posługuje się językiem kaszubskim.

Umowa partnerska między Gminą Nieporęt, a Gminą Szemud została podpisana podczas uroczystej sesji Rady Gminy Nieporęt 4 października 2024 r. Umowę podpisali: Wójt Gminy Nieporęt Agnieszka Powała oraz Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski.  

Więcej informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej

Odnośnik do strony internetowej Gminy Szemud