Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CRP – drugi stopień alarmowy BRAVO – CRP oraz stopnia alarmowego – drugi stopień alarmowy BRAVO na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od 1 grudnia 2024 r. do 28 lutego 2025 r.
Uprzejmie informujemy, że na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych Prezes Rady Ministrów wydał następujące zarządzenia:
Zarządzenie nr 134 Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego CRP – drugi stopień alarmowy BRAVO – CRP na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązujący od dnia 1 grudnia 2024 r. od godz. 00:00 do dnia 28 lutego 2025 roku do godz. 23:59,
Zarządzenie nr 135 Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego – drugi stopień alarmowy BRAVO na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązujący od dnia 1 grudnia 2024 r. od godz. 00:00 do dnia 28 lutego 2025 roku do godz. 23:59,
W związku z tym prosimy o:
– Zwracanie uwagi na osoby, które w Państwa ocenie mogą budzić wątpliwości lub jakiekolwiek podejrzenia;
– Zwracanie uwagi/reagowanie na podejrzanie wyglądające wiadomości e-mail, połączenia telefoniczne typowane domyślnie jako SPAM!
– reagowanie na sytuacje noszące znamiona sytuacji kryzysowych/podejrzanych działań mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo z zachowaniem środków ostrożności.
TELEFONY ALARMOWE:
– Telefon alarmowy – 112
– Straż Pożarna – 998 (telefon ogólny)
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie – (22) 774 – 28 – 28,
– Policja – 997 (telefon ogólny)
Komenda Powiatowa Policji w Legionowie – (22) 774 – 27 – 77
Komisariat Policji w Nieporęcie – (22) 774-87-67, (22) 767-12-91
– Pogotowie Ratunkowe – 999 (ogólny)
Drugi stopień alarmowy (BRAVO) ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Natomiast stopień alarmowy CRP (BRAVO–CRP) został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
Do zadań tych w przypadku stopnia BRAVO należą m.in.:
- prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
- prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
- ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
- obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
- dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
- wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
- wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.
Z kolei w stopniu alarmowym BRAVO-CRP zadania obejmują w szczególności:
- wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
- monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
- sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
- poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
- wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
NIE LEKCEWAŻ ŻADNEJ INFORMACJI O ZAGROŻENIU! NATYCHMIAST POWIADOM SŁUŻBY DZWONIĄC NA NUMER TEL. 112.