Jak uporządkować politykę przestrzenną gminy? Jak sprawić, by żyło się w niej jeszcze lepiej? Wiele zależy od Państwa – jej Mieszkańców, bo to Wasz głos jest najważniejszy.
Tekst: Plan ogólny jest aktem planowania przestrzennego uchwalanym przez Radę Gminy i obejmuje cały jej obszar. Tworzony jest po to, by uporządkować gminna politykę przestrzenną i wyeliminować chaos urbanistyczny. Zgodnie ze zmianami w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 roku zastąpi on istniejące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – te utracą moc najpóźniej w ostatnim dniu 2025 roku. Dlatego tak ważne jest jego uchwalenie i udział Mieszkańców w jego tworzeniu.
Śródtytuł: Co zawiera Plan Ogólny Gminy
Elementem planu ogólnego jest wyznaczenie stref planistycznych. Wśród nich znajdują się np. strefy wielofunkcyjne z zabudową mieszkaniową, tak jednorodzinna, jak i wielorodzinną; strefy usługowe; strefy handlu wielkopowierzchniowego; strefy produkcji rolniczej; zieleni i rekreacji; czy strefę cmentarzy.
Plan określa też Gminne Standardy Urbanistyczne, w tym: maksymalną intensywność zabudowy, maksymalną wysokość zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy, czy minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej.
Śródtytuł: Ważny jest Państwa głos
Plan sporządzany jest w kilku etapach obejmujących: uchwałę o przystąpieniu do planu, zbieranie wniosków od mieszkańców, projektowanie, opiniowanie i uzgadnianie, w końcu konsultacje społeczne i uchwalenie planu.
Etap zbierania wniosków jest już za nami i miło nam poinformować, że w okresie od 24 września do 21 października wpłynęło ich aż 760. W styczniu i lutym przyszłego roku odbędą się spotkania w sołectwach, na które już teraz zapraszamy. Konsultacje z mieszkańcami przygotowanego projektu planowane są zaś na okres od czerwca do września 2025.
Bardzo dziękujemy Państwu za dotychczasowe zaangażowanie w prace i zapraszamy do udziału w nich w kolejnych etapach. Tak, by Plan Ogólny Gminy był jak najlepiej skrojony pod potrzeby jej Mieszkańców.