Kompost – „złoto ogrodników”

Niektórzy z nas mogą myśleć, że bioodpady to tylko śmieci. Ale powstały w kompostowniku naturalny nawóz może nam bardzo pomóc. Wpływa na żyzność gleby, napowietrzając ją, zmniejszając jej zakwaszenie i powodując lepszy i piękniejszy wzrost roślin w naszych ogrodach.

Dzięki kompostownikowi oszczędzimy zarówno na zakupie chemicznych środków, jak i na wywozie bioodpadów z terenu gminy. Oferujemy też właścicielom kompostowników preferencyjne – niższe stawki za wywóz śmieci.

Pamiętajmy też o naszej planecie: kompostując zmniejszamy także emisję gazów cieplarnianych do atmosfery natomiast odpady trafiające na wysypisko, bez dostatecznej ilości tlenu – gniją i wytwarzają przy tym metan. 

Kompostownik przydomowy możesz wykonać sam wykorzystując materiały (palety lub deski), które zostały np. z budowy, remontu domu lub przy okazji zakupów. Można też wybrać gotowy kompostownik przydomowy.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości od granicy działki i od domu w przypadku kompostownika. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej kompostowniki mogą być sytuowane 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.

Jeśli chcemy przyspieszyć proces kompostowania –można wykorzystać dżdżownice kalifornijskie lub dodać do kompostownika: pokrzyw, gotowego kompostu, trawy, saletry amonowej czy żywokostu.

Kompostownik pozwala na wtórne wykorzystanie odpadów organicznych zyskując żyzny, naturalny nawóz przypominający ziemię, który jest lepiej przyswajalny przez rośliny niż nawozy sztuczne.