Przeciwdziałajmy marnowaniu żywności
Wszyscy jako konsumenci przyczyniamy się rocznie do marnowania ponad połowy wytwarzanej żywności.
Wynosi to około 3 miliony ton odpadów rocznie!
Wprowadźmy zmiany do naszego życia.
- Zakupy.
Kupujmy to, co jest nam rzeczywiście potrzebne i w takiej ilości, którą bez problemu zużyjemy. Aby uniknąć nieprzemyślanych zakupów, kontrolujmy to, co nabywamy robiąc listę zakupów. Można wykorzystać do tego aplikacje działające na naszych smartfonach. Dzięki temu o niczym nie zapomnimy, a jednocześnie zapobiegniemy kupieniu produktów, których nie potrzebujemy albo takich, które mogą się zepsuć, zanim będziemy mieli okazję je zużyć.
Wybierajmy takie produkty, których data przydatności do spożycia również pozwoli na wykorzystanie wszystkiego, co nabywamy. Przy tej okazji zwróćmy uwagę na różnicę pomiędzy datą przydatności do spożycia i datą minimalnej trwałości. Data przydatności do spożycia (oznaczona „należy spożyć do”) wskazuje, do kiedy spożycie danego produktu jest bezpieczne, jeżeli przechowywany jest w warunkach określonych na opakowaniu. Po upływie tego terminu nie należy spożywać produktów. Oznaczenie takie znaleźć można na produktach nietrwałych, takich jak np. świeże ryby albo świeże mięso mielone. Natomiast data minimalnej trwałości (oznaczona „najlepiej spożyć przed”) wskazuje, do kiedy żywność zachowuje odpowiednią jakość. Po przekroczeniu tego terminu produkt wciąż jest bezpieczny, jeżeli przestrzegane są wytyczne w zakresie przechowywania, a opakowanie nie jest naruszone. Po tej dacie taka żywność może jednak zacząć tracić swoje właściwości smakowe i zmieniać konsystencję.
- Opakowania.
Jeżeli ich nie potrzebujemy albo produkt spożywczy ich nie wymaga, powinniśmy z nich zrezygnować. Natomiast jeżeli jest inaczej, wybierajmy produkty w takich opakowaniach, które pozwalają wydłużyć czas, w którym żywność zachowa świeżość i smak. Wybierajmy produkty odpowiednio porcjowane jeśli to pozwoli nam lepiej zagospodarować zakupy (produkty szybko psujące się, wysychające czy zmieniające kolor po otwarciu. Dzięki temu żywność dłużej zachowa nie tylko jakość, ale atrakcyjny smak i zapach. Szukajmy zatem produktów w opakowaniach z nakrętkami lub zamykanymi wieczkami. Zwróćmy jednak uwagę, aby były to opakowania, które bez problemu można potem poddać recyklingowi.
- Informacje, które otrzymujemy razem z produktem.
Często na opakowaniu znajdują się informacje na temat sposobu podania produktu albo połączenia z innymi produktami, zdarza się też, że otrzymujemy gotowe przepisy kulinarne. Dzięki temu – mimo braku pomysłu na sposób spożycia – możemy skorzystać z tych informacji i wykorzystać dany produkt w całości.
Zwracajmy uwagę na to co mamy w koszyku w sklepie oraz jakie mamy szafki i lodówkę w domu. Uczmy się na błędach i też zachęcajmy innych do wprowadzania drobnych zmian w swoim życiu.
Mniej odpadów z produktów spożywczych to lepszy stan środowiska naturalnego.