PRZYPOMINAMY!
Przypominamy mieszkańcom, również o symbolach często stosowanych na odpadach opakowaniowych wykonanych z tworzyw sztucznych. Symbole typu PET, HDPE, PE, PP, LDPE itp. pojawiające się na ww. opakowaniach podlegają segregacji. Wyrzucamy je do worków lub pojemników w kolorze żółtym.
Po czym jeszcze można poznać czy dany odpad komunalny nadaje się do segregacji?
Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane symbole pojawiające się w szczególności na opakowaniowych odpadach komunalnych. Opakowania, z tymi symbolami można wrzucać do worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów.
Symbol | Znaczenie |
---|---|
Symbol, który przedstawia trzy zielone strzałki, które tworzą trójkąt jest znakiem recyklingu. Można go znaleźć na opakowaniach, które można wykorzystać ponownie. Mogą mu towarzyszyć napis i cyfra – informują one wtedy o nazwie surowca, który wykorzystany został do wyprodukowania danego opakowania. | |
Symbol „zielony punkt” na opakowaniu informuje o tym, że producent bierze udział w procesie recyklingu i odzysku w danym kraju. | |
Znak aluminium – oznacza, że opakowanie wyprodukowane zostało z aluminium i nadaje się do recyklingu. | |
Znak oznaczający możliwość ponownego wykorzystania opakowania. Oznacza to, że po wykorzystaniu produktu jego opakowanie można wykorzystać co najmniej drugi raz. | |
Znak, który oznacza opakowania biodegradowalne – takie, które podczas kompostowania rozkładają się nie uwalniając szkodliwych dla naszego środowiska substancji. |
PRZYPOMINAMY!
Ponadto przypominamy, że do pojemnika z odpadami niepodlegającymi segregacji (zmieszanymi) NIE MOŻNA WRZUCAĆ bioodpadów (np. liście, trawa, drobne gałęzie, owoce, warzywa, rośliny doniczkowe itd.). W przypadku znajdowania się ww. odpadów w pojemniku pracownicy firmy pozostawią pojemnik bez wcześniejszego opróżnienia. Po usunięciu z pojemnika bioodpadów zostanie on odebrany przy kolejnym odbiorze zgodnie z harmonogramem.
INFORMUJEMY!
Informujemy również, że w celu oddania odpadów pochodzących z drobnych remontów, właściciel nieruchomości musi złożyć w siedzibie urzędu gminy – wniosek o przyjęcie odpadów budowlanych i rozbiórkowych w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w gminie Nieporęt wraz z podpisaną klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych. Po rozpatrzeniu wniosku przez pracownika urzędu właściciel nieruchomości otrzyma potwierdzenie prawa do oddania odpadów budowlanych i rozbiórkowych w PSZOK. Po otrzymaniu potwierdzenia właściciel nieruchomości może dostarczyć odpady budowlane do PSZOK w ilości wskazanej w potwierdzeniu. Na terenie PSZOK pracownik odbiera od właściciela nieruchomości potwierdzenie prawa do oddania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, sprawdza zgodność ilości dostarczonych odpadów i wskazuje kontener, do którego można je wrzucić.
Dokumenty dostępne są w siedzibie Urzędu Gminy Nieporęt oraz na stronie internetowej www.nieporet.pl zakładka Odpady – Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (na końcu informacji).
KOMPOSTOWNIK
Czym jest kompost i do czego służy kompostownik?
Zadbaj, by bioodpady nie trafiły do śmietnika, przygotuj z nich kompost.
Kompost to nawóz organiczny powstający z resztek roślinnych i zwierzęcych w wyniku ich tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy. Aby móc z niego korzystać potrzebny ci będzie kompostownik. Może on być wykonany z różnych materiałów (np. drewna, plastiku) i przybierać różne formy: otwartą, zamkniętą czy pryzmy. Dobry kompostownik powinien zapewnić odpowiednie napowietrzenie i optymalną wilgotność, co pozwala na niezakłócony proces rozkładu resztek. Prowadzenie kompostownika jest proste, ale jeśli chcemy by proces kompostowania był efektywny i ekologiczny, musisz przestrzegać kilku zasad. Pierwszą i najważniejszą z nich jest staranny dobór materiału na kompost. Przed wyrzuceniem bioodpadów zawsze przeprowadzamy ich wstępną selekcję – nie wszystkie mogą trafić do kompostownika.
Do kompostownika wrzucamy: owoce, warzywa, obierki, fusy po kawie, skorupki jaj, gałązki, liście, pędy, łodygi roślin, skoszoną trawę, korę, trociny, słomę, niezabarwiony papier i tekturę.
Nie wrzucaj do kompostownika: mięsa i kości,solonych lub zaprawionych octem resztek jedzenia,chwastów,części z chorych roślin,resztek i skórek owoców egzotycznych,popiołu drzewnego i brykietowego,materiału nieorganicznego.
Zalety kompostu
Kompost jako w pełni naturalny nawóz, bogaty w substancje organiczne, jest niezwykle przydatny w ogrodzie. W przeciwieństwie do chemicznych środków jest bezpieczny dla przyrody i praktycznie nie sposób go przedawkować. Powstająca w kompostowniku ziemia humusowa to materiał, który gromadzi wodę, aby w odpowiednim czasie oddać ją roślinom.
W naszej gminie dzięki kompostownikowi będziesz mógł liczyć także na preferencyjne stawki za odbiór odpadów. Prowadzenie kompostownika uprawnia do obniżenia opłaty za śmieci o 2 zł od osoby miesięcznie.
Lokalizacja przydomowego kompostownika
Ważne jest właściwe usytuowanie kompostownika. Jeśli to ogród, wybierz miejsce ustronne, osłonięte od wiatru i słońca, na dobrze przepuszczalnym podłożu.
Mały kompostownik (do 10 m3) powinien być oddalony o przynajmniej 7,5 m od granicy działki i 15 m od domu. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości powinny wynosić co najmniej: 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.
Jeśli planujemy większy (do 50 m3) niezbędne jest zachowanie dystansu 30 m od domu sąsiada oraz od granicy działki sąsiedniej – 7,5 m, a od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 10 m.